“Güney Çin Denizi” ismini “Güneydoğu Asya Denizi”

Olarak Değiştirelim


Hedef:
 11 tane coğrafik organizasyonun CEO’ları ve başkanları,
 Birleşmiş milletler Atlas okyanusların başkanları,
 11 Güneydoğu Asya ülkelerinin başbakanları.

 

Başlatan: NGUYEN THAI HOC kuruluşu.


16. yüzyılda, Güneydoğu Asya hakkında dünyanın çok az bilgisi vardı. Zamanin Batılı tüccarlari ve gemicileri, ki bunlar günümüzdeki Güneydoğu Asya ülkelerini olusturuyor, mevcut konumu vede etrafinda bulunan mevcut ulkeler Avustralya, bati Hindistan, vede guney Cin’den, dolayi “Güney Çin Denizi” olarak adlandirilmisdi.


Özellikle bir zamanlar, 16. Yüzyıl öncesinde deniz krallığı geliştikten sonra, Champa denizi veya Cham denizi deniliyordu.


Bu modern çağda, çok yönlü bir küresel işbirliği yolunda, insan uygarlığı ilerledikce, 20. Yüzyıldan itibaren, insanlığın ihtiyacı adresine, coğrafi Asya’da bir alt bölge oluşturuldu. Bu bölge resmen Güneydoğu Asya seçildi ve Burma, Brunei, Kamboçya, Doğu Timor, Endonezya, Laos, Malezya, Singapur, Tayland, Filipinler ve Vietnam’dan oluşur.


Güneydoğu Asya, ortak bir çaba içinde olan yaklaşık 600 milyon kişi, kültür, bilim, eğitim, ekonomi, siyaset gibi birçok yönleri, modern uygarlık için benzersiz ve özgün katkılarda temsil eder.


Yukarıdakilere ek olarak, aşağıda bazi gercekler verilmistir:


1- Birleşmiş milletler resmen bölgeyi ve Güneydoğu Asya ismini tanıdı.


2- Güneydoğu Asya ülkeleri kapsayacak hemen hemen tüm Güney Çin Denizi toplam kıyı şeridi yaklaşık olarak 130.000 kilometre (81.250 mil) uzun ölçümü; Güney Çin'in kıyı şeridi ise yaklaşık olarak uzunluğu 2800 kilometre (1750 mil) ölçüldü.


3- Deniz, belirli bir ülke ile sınırlı değildir. Bu insanlığın ortak mirası ve aslında uluslararası toplum tarafından dünyadaki en önemli ikinci su kanalı olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır.


Kampanyamiza katilarak, Güneydoğu Asya’da 11 ülkenin başkanları ve başbakanlarına, Birleşmiş Milletler Atlas okyanusun başkanına, dünyadaki 11 coğrafi kurulusun CEO ve başkanlarına, “Güney Cin denizi” ismini “Güneydoğu Asya Denizi” olarak değiştirin diyelim.


Dilekçeyi imzalayın ve Güneydoğu Asya’nın modern tarihinde hareketiniz sonsuza kadar hatırlansın.Cumhurbaşkanları ve Güneydoğu Asya’da 11 ülkenin başbakanları, Atlas okyanusların Birleşmiş Milletler başkanı, CEO’lar ve 11 coğrafi kuruluşların başkanları için dilekçe


Sayın baylar ve bayanlar:


Benim fikrim, Güney Çin denizi yanlış adlandırılarak uzun süre bu şekilde kullanılmıştır. Güneydoğu Asya sularını çevreleyen ülkeleri, mevcut coğrafi durumlarını tasvir etmiştirler.


Büyük bir samimiyet ile, size, Güneydoğu Asya denizi olarak adını değiştirme çağrısında bulunuyorum. Böylelikle, insanoğlunun coğrafi çevre üzerindeki doğru bilgiyi yansıtarak, Güneydoğu Asya’da 600 milyon insanın çıkarlarını ve uluslararası toplumun bakış açısını yansıtabiliriz.


Eylemleriniz hiç kuşkusuz ki bölge halkının ilham kaynağı olacak ve hatta ötesinde, gezegenimize karşı daha çok dikkat ve itina göstereceğiz. Böylelikle, insan uygarlığının ve çevrenin iyleştirilmesini teşvik edeceğiz.


Saygılarımla,

 

 

Translated by: Aliye Akol